Savna je znana po svojih mnogoterih blagodejnih učinkih na človekovo dobro počutje in zdravje. Velja za eno izmed najbolj zdravilnih oblik sproščanja in relaksacije. Strokovnjaki pravijo, da se blagodejni učinki savnanja lahko pokažejo ob redni uporabi, kar pomeni, da bi morali savno obiskati vsaj dvakrat tedensko za uro do dve. Savna ima v takem primeru hitro vidne pozitivne učinke na duševno in fizično počutje posameznika.
V preteklosti je bil človek bolj neposredno izpostavljen ekstremnim vremenskim nihanjem. Na te spremembe se je navadil in so mu tudi postale potrebne za doseganje dobrega počutja. Skozi leta so se vremenske razmere in nihanja, povezana z njimi, precej umirili, zato je savna pravzaprav eden izmed načinov podoživljanja vremenskih stresov. Nemara je v tem moč iskati tudi povezavo med savno in dobri duševnim počutjem ter sprostitvijo.
Savnanje pomeni dve, komplementarno dopolnjujoči se dejavnosti: ogrevanje in ohlajevanje telesa. Kombinacija obeh dejavnosti prinaša blagodejno počutje in dober občutek. Ogrevanje povzroči razširitev perifernega ožilja, ohlajanje pa je šok za žile, ki pa ga ne občutimo kot neprijetnega.
Savna naj bi pomagala tudi pri nekaterih obolenjih in resnih zdravstvenih težavah, med drugim pri:
Glede na številne blagodejne učinke, ki jih ima savna na naš organizem ne preseneča, da je obiskanost savn pri nas tako dobra.