Vse o negi nohtov
| Članek je bil prebran 1.257 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Zdravniki pogosto pravijo, da se na nohtih lahko vidijo zdravstvene težave neke osebe. Po drugi strani pa nohti niso samo zdravstvenega pomena, ampak tudi estetskega. Verjetno si vsakdo izmed nas želi lepih nohtov, še toliko bolj pa smo za to občutljive ženske. Žal se mnogi v realnosti borijo z razpokanimi, cepljenimi, lomljivimi, mehkimi, obarvanimi ali kako drugače poškodovanimi nohti. Nekatere težave so posledica pogostega močenja rok (gospodinjska opravila, itd.), spet druge izvirajo iz genetike, staranja ali celo bolezni. Žal pa večina ne ve, da je za slabo stanje nohtov pogosto kriva tudi neustrezna nega. Prav tako so slabi nohti tudi pokazatelj pomanjkanja vitaminov, kalcija, železa, cinka, itd. Pogosto se stanje nohtov poslabša tudi pozimi ali v poletni vročini zaradi vremenskih vplivov. Kako si torej pomagati in kaj lahko za svoje nohte storimo sami?

nohtiLepe dlani so pogoj za lepe nohte

Ne pričakujte, da boste stanje svojih nohtov izboljšali brez tega, da bi ustrezno poskrbeli za nego dlani. Negovane, navlažene roke so tako prvi pogoj, da so takšni tudi naši nohti. Za roke najbolje poskrbimo z vlažilnimi kremami in olji, prav tako pa ne smemo pretiravati z umivanjem in močenjem rok. Če je takšna narava našega dela in smo veliko v stiku z vodo, potem roke zaščitimo z zaščitnimi rokavicami, ki vsaj delno preprečijo, da bi bile roke in nohti ves čas v stiku z vodo. Za umivanje rok je najbolje uporabiti mlačno vodo in naravna mila. Če roke nenehno in izdatno vlažimo, s tem preprečimo tudi siceršnje vidne znake staranja. Na vsake toliko si je smiselno privoščiti tudi piling dlani, nato pa roke zmasirati z olji (olivnim, mandljevim). Roke je obvezno potrebno namazati preden gremo spat, saj se v tem času najbolj regenerirajo.

Proti obarvanosti nohtov

Obarvani nohti so lahko posledica več vzrokov. Pogosto je zanje krivo kajenje, lahko pa tudi določeni laki za nohte. Obarvanost povzročajo tudi nekatere zdravstvene težave. Če obarvanost nima zdravstvenega vzroka, potem jo je najbolj enostavno mogoče odpraviti s tem, da nohte vsak večer za nekaj minut pomočimo v sveže stisnjen limonin sok. Sok namreč nohte pobeli in razbarva rumeno barvo. Pomaga tudi, da si nekaj časa nohtov ne lakirate. Če se na nohtu pojavijo bele pike, je to lahko znak pomanjkanja železa in B vitaminov, lahko a gre tudi za glivic. Če pike po preraščanju nohta ne izginjajo, potem je priporočljivo za nasvet poprositi osebnega zdravnika.

Proti lomljenju nohtov

Lomljivi nohti so precej pogost pojav. Veliko lahko storimo sami, včasih pa so nohti tako poškodovani, da jim več ni pomoči in moramo počakati, da si opomorejo. V tem primeru so lahko vmesna rešitev gelirani nohti. Proti lomljivim nohtom se borimo tudi tako, da si nohte vedno pilimo le v eno smer (in ne žagamo po nohtu). Prav tako je priporočljivo uporabiti negovalno olje in se vsaj za nekaj časa izogibati acetonu in laku za nohte. Iz toaletne torbice je potrebno odstraniti tudi kovinske pilice, odvaditi pa se je potrebno tudi grizenja nohtov ali kožice ob njih. Nohte, ki se radi lomijo, nikoli ne strižemo na suho, ampak le po kopanju, ko so omehčani. Prav tako jih je najbolje striči s kvalitetnim ščipalcem za nohte.

Za več o lepih nohtov pa si preberite še: 15 nasvetov za zdrave in krasne nohte!

Če poleg nohtov želite imeti tudi lepe lase, si preberite nasvete za pravilno nego las!

© 30. 04. 2025 - Felis.si. Oglaševanje.