Varjenje, rezkanje, spajanje in drugi načini strojne obdelave kovin zahtevajo veliko mero natančnosti. Sploh pri strojegradnji, kjer morajo relativno veliki deli konstrukcij izkazovati minimalna dimenzijska odstopanja, je natančnost izjemnega pomena. Zato so zelo dobrodošli vpenjalni sistemi, s katerimi lahko posamezne kose čvrsto vpnemo in jih brezskrbno obdelujemo. Avtomatski vpenjalni sistemi pa pridejo prav tudi pri premikanju težjih elementov v proizvodnji, s čimer se poveča avtomatizacija in časovna učinkovitost proizvodnega procesa.
Vpenjalni sistemi so večinoma narejeni modularno. Na določeno površino lahko poljubno pritrjujemo kovinska nosila, ki podpirajo sestavne dele konstrukcije. Varilne mize so tipični primer vpenjalnega sistema. Na njihovi površini in ob obodu lahko na luknje pritrdimo veliko število podpornih elementov, ki bodo držali kovinske profile naše konstrukcije. Tako miza kot tudi podporni elementi morajo biti masivni in dimenzijsko stabilni, saj bomo le tako lahko brezskrbni glede odstopanj v dimenzijah želene konstrukcije. Na podporne elemente se nato pritrdijo še dodatna vpenjala, s katerimi pričvrstimo profile in tako preprečimo njihovo premikanje med varjenjem. Trdno vpeti profili se dobro upirajo tudi spremembam zaradi temperaturnih razlik pri varjenju, kar je ena od glavnih težav, s katerimi se soočajo varilci.
Pri večjih oziroma daljših strukturah je najbolj primerna uporaba kakovostnega tirnega vpenjalnega sistema. Tirnice omogočajo premik obdelovancev na mesto pritrditve, pri čemer so dimenzijska odstopanja minimalna. Poleg varjenja se tirni sistemi za pritrditev lahko uporabljajo tudi pri rezkanju daljših elementov. Izdelava utorov večjih dolžin je z njihovo uporabo povsem enostavna in zelo natančna. Postavitev tirnega sistema je povsem prilagodljiva glede na proizvodni proces oziroma želene dimenzije. Sama vpenjala pa so zelo podobna kot pri varilnih mizah.
Platformni sistemi za vpenjanje so modularne zasnove in združujejo kombinacije pritrdilnih miz in tirnih elementov. Primerni so za večje površine proizvodnih prostorov, kjer se izdelujejo večji elementi.
Za čim bolj učinkovit in časovno optimiziran proizvodni proces se veliko uporabljajo tudi napredne rešitve, kot so na primer 3r vpenjalni sistemi. Tu gre za standardne kovinske palete, ki so namenjene pritrjevanju obdelovancev s klasičnimi vpenjalnimi tehnikami. Za razliko od klasičnega postopka, kjer obdelovanec vpnemo na samem mestu obdelave, pa 3r vpenjalni sistemi omogočajo, da stroj za obdelavo neprestano deluje, saj obdelovanec vpenjamo na prosti paleti. Po zaključku obdelave kosa se na obdelovalnem stroju hitro zamenja cela paleta z vpetim obdelovancem vred, standardne mere pa poskrbijo za to, da lahko stroj takoj začne z obdelavo. 3r vpenjalni sistemi tako zagotavljajo precejšen časovni prihranek.