Bodo novi ukrepi proti tobačnim izdelkom zmanjšali delež kadilcev pri nas?
| Članek je bil prebran 1.055 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pri nas kadi vsak 4 odrasli in kar vsak 10 petnajstletni otrok. Nova evropska direktiva, ki ji s pripravo novega zakona o omejitvi tobačnih izdelkov sledi tudi naša država, želi zmanjšati število kadilcev in tudi delež kadilcev med otroci.  Večinoma namreč odrasli s kajenjem cigarete pričnejo že v otroških letih (npr. v srednji šoli, nekateri pa že prej), nato pa s to nezdravo in škodljivo razvado nadaljujejo tudi v odrasli dobi. Ker so tobačni izdelki izjemno škodljivi in hitro vodijo v odvisnost, je opustitev te navade zelo zahtevna in naporna. Mnogi, ki se zavzemajo za sprejetje novih omejitev na področju uporabe cigaret, so prepričani, da tobačni lobij in industrija pogosto merita naravnost na otroke, iz katerih bi želeli vzgojiti prihodnje generacije kadilcev.

cigareteKaj prinaša nova uredba na področju tobačnih izdelkov?

Nova uredba se v osnovi zavzema za to, da bi se uvedla enotna ovojnina, ki naj bi po prepričanju strokovnjakov kajenje cigaret denormalizirala. Danes je namreč kajenje po mnenju zagovornikov novih omejitev namreč premalo obsojano in preveč normalno. Če bi se v družbi znižala stopnja tolerance do kajenja v javnosti in nasploh, bi se najverjetneje zmanjšal tudi delež kadilcev. To bi po mnenju mnogih pomenilo napredek naše družbe, saj bi bila ta sposobna obsojati škodljiva in samodestruktivna ravnanja.

Novi ukrepi tako ciljajo na manjšanje deleža kadilcev pri nas. Zaenkrat so ukrepi v obliki osnutka še v javni upravi, do potrditve v vladi in državnem zboru, pa ga čakajo še nekatere spremembe. Največja sprememba, ki jo prinaša osnutek, je enaka zunanjost cigaretnih škatlic, na katerih bi se pojavljala velika opozorila na škodljivost za zdravje. Seveda so se proti temu močno uprle tobačne blagovne znamke, ki svojo prodajo temeljijo tudi na prepoznavnosti, ugledu, logotipu znamke. Naslednji ukrep je tudi prepoved tobačnih izdelkov, ki vsebujejo dodatke in arome. Tobak in druge tobačne izdelke bo v prihodnje tudi prepovedano prodajati po medmrežju, pripravlja pa se tudi prepoved kajenja v avtomobilu, če je v njem prisotna mladoletna oseba. Ena izmed postavk nove uredbe je tudi popolna prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov, želijo pa tudi uvesti tobačni center in licenc za prodajo tobačnih izdelkov. Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) se je od predlaganem osnutku opredelil pozitivno.

Seveda obstajajo tudi nasprotniki tega predloga, ki menijo, da se bo z novo uredbo povečal predvsem črni trg. Glede na to, kako močna sta tobačna industrija in tobačni lobi je pričakovati, da bodo pred sprejetjem korenitih sprememb še določene ovire. Vendarle naj bi mnoge raziskave, ki so jih izvajali v tujini, kjer so podobne ukrepe že sprejeli, pokazale, da je takšen ukrep zelo uspešen zlasti na vedenjski ravni. Pokazalo se je, da so kadilci precej manj postavljali na ogled škatlice s cigareti na javnih mestih (v restavracijah, pubih, gostilnah), kar je gotovo pozitivno za ostale goste – nekadilce, zlasti za otroke. Svetleč napis, znamka, vabljiv logotip – vse to namreč lahko deluje kot sprožilce, pa čeprav pri otrocih npr. na nezavedni ravni. Tudi dotikanje takšnega izdelka in držanje škatlice, ki izgleda privlačno, po dlaneh, ustvarja pri otroku določen nezdrav vzorec, ki kasneje lahko vodi v kajenje. Neprivlačna škatlica izničuje takšen sprožilec.

© 30. 04. 2025 - Felis.si. Oglaševanje.