Koliko stane najem avtobusa?
| Članek je bil prebran 8.495 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ko želimo najeti avtobus za večjo ali manjšo skupini ljudi, se končna cena razlikuje glede na različne dejavnike.

Relacija

Cena za prevoz je najprej odvisna od relacije. To pomeni, da je cena odvisna od tega, koliko kilometrov bo prevozil avtobus in tudi, koliko časa bo vožnja trajala. Cena je nižja, če gre za kratkotrajne vožnje v dopoldanskem času ali popoldanskem času. Če je vožnja nočna, potem večina prevoznikov zaračuna dodatne stroške. Podobno je tudi, če gre za daljše vožnje, saj to pomeni, da je za prevoz potnikov potrebno imeti dva voznika, ki se na dolgi poti zamenjata in s tem izogneta utrujenosti. Nekateri ponudniki prevoz oziroma najem avtobusa zaračunajo tako, da za posamezen avtobus zaračunajo dnevno ceno najema (npr. 250 km/dan). V kolikor izbrana relacija presega dnevno normo (torej 250 km na dan), potem se pri obračunavanju stroškov upoštevajo kilometri, ki jih je avtobus dejansko prevozil. Če gre za kratke vožnje, potem prevozniki običajno zanje obračunavajo posebne cen (ne celotne cene dnevne norme).

arrivaNajem avtobusa cena

Število potnikov

Naslednji dejavnik je število potnikov. Cena za avtobusni prevoz oziroma najem avtobusa za manjšo skupino je seveda nižja, kot če je za skupino potreben velik avtobus, ki ima večje število sedežev. Tako je npr. cena za minibus, z 16 – 19 sedeži nekje okoli 200 evrov na dan, pri čemer se cena na km giblje okoli 0,80 evra. To je seveda povsem okviren podatek, saj se h končni ceni upošteva relacija, čas vožnje, termin, ostali stroški na poti, itd. Cena za avtobus s 32 do 35 sedeži je okoli 235 evrov na dan, pri čemer se cene na km gibljejo okoli 0,94 evra na km. Standardno velik avtobus, na katerem je prostora za 49 – 51 oseb, stane okoli 250 evrov na dan, pri čemer bi bila okvirna cena na prevoženi kilometer okoli enega evra. Nadstandardni avtobus, primeren za od 55 do 59 sedišč, pa stane okoli 288 evrov dnevno, pri čemer je cena na prevoženi kilometer 1,15 evra. Opaziti je torej mogoče, da cena raste z velikostjo avtobusa oziroma s številom sedežev, kar pa ne pomeni, da je za potnike dražja, saj se pri večjem avtobusu končna cena razdeli med več potnikov kot pri najemu minibusa. Večji avtobusi se pogosto najemajo tudi, če je število oseb, ki z njimi potujejo, sicer nekoliko manjše od predvidenih kapacitet avtobusa, saj pridejo na dolgih vožnjah zelo prav prosti sedeži, da se potniki lahko udobno namestijo in se med potjo tudi nekoliko spočijejo. To je še toliko bolj pomembno, če del vožnje poteka tudi v nočnem času. Manjši avtobusi oziroma minibusi se tako večino uporabljajo za dnevne in krajše relacije, saj imajo manj prostora in tudi ne morejo biti enako udobni kot npr. avtobusi z 51 sedeži.

Cestnine, parkirnine, tunelnine, …

Seveda je končna cena najema avtobusa odvisna tudi od nekaterih stroškov, ki nastanejo na poti. Ti se zaračunavajo dodatno, zato je dobro vedeti, kaj vse sodi med tovrstne dodatne stroške. Dodatno se k ceni prevoza torej zaračunava: tunelnine, cestnine, parkirnine, takse, davke v tujini, dnevnice v tujini, druge morebitno nastale stroške.

Preberite si tudi, katera vozila so dovolj prestižna, da zadovoljijo tudi najbolj zahtevne voznike! Več!

© 30. 04. 2025 - Felis.si. Oglaševanje.